2019 Varsity Schedule (subject to change)

 

 

 

 

DATE

OPPONENT

TIMES

RESULT

AUGUST 8 – THURSDAY

HOME V LOVETT

                 MOUNT PISGAH           

5:00PM

7:00PM

W 2-0

25-12, 25-7

W 2-0

25-5, 25-16

AUGUST 13 – TUESDAY

HOME V RIVER RIDGE 

                 SOUTH FORSYTH

5:00PM

7:00PM

W 2-0

25-10, 25-8

W 2-0

25-13, 25-13

AUGUST 17 – SATURDAY

AWAY @ MARIST

                 FINAL FOUR PLAYDATE

MCINTOSH

PACE

DUNWOODY

MARIST

 

TBD

 

 

 

 

W 2-1

25-18, 23-25, 15-11

W 2-1

25-20, 15-25, 15-12

W 2-0

25-13 25-12

W 2-1

25-27, 25-17, 15-13

 

AUGUST 20 – TUESDAY

JR RAIDER VOLLEYBALL NIGHT

HOME V N. GWINNETT 3/5     

6:00PM

W 3-1

25-13, 25-15, 21-25, 25-13

AUGUST 22 – THURSDAY

AWAY @ MILTON

                 WESTMINSTER

5:00PM

6:00PM

W 2-0

25-8, 25-15

W 2-0

27-25, 26-24

AUGUST 24 – SATURDAY

AWAY @SOUTH FORSYTH

                ALL CITY PLAYDATE

                  SEQUOYAH

                  HARRISON

                  HILLCREST SC

                  WEST FORSYTH

 

        

 

8:00 AM

10:00 AM

12:00 PM

1:00 PM

 

 

W 2-0

25-21, 25-21

W 2-0

25-12, 25-10

W 2-0

25-15, 25-22

W 2-0

25-8, 25-9

AUGUST 29 – THURSDAY

AWAY @ HILLGROVE

                 ETOWAH

5:00PM

6:00PM

W 2-0

25-6, 25-10

W 2-0

25-10, 25-21

SEPTEMBER 5 – THURSDAY

AWAY @ POPE * REGION *

                 JOHNS CREEK

                 POPE

 

6:00PM

7:00PM

W 2-0

25-17, 25-12

L 1-2

25-27, 25-21, 11-15

SEPTEMBER 10 - TUESDAY

AWAY @ NORTH ATLANTA - *REGION*

                CAMBRIDGE

5:00PM

6:00PM

W 2-0

25-3, 25-10

W 2-0

25-11, 25-7

SEPTEMBER 12 – THURSDAY

HOME @ LASSITER 3/5

6:30PM

W 3-2

25-17, 25-11, 19-25, 22-25, 18-16

SEPTEMBER 17 – TUESDAY

AWAY @ NORTHVIEW *REGION*

                 DUNWOODY

5:00PM

6:00PM

W 2-0

25-14, 25-18

W 2-0

25-14, 25-20

SEPTEMBER 19 – THURSDAY

AWAY @ NORTH GWINNETT

                 BROOKWOOD

                 NORTH GWINNETT

 

6:00PM

7:00PM

W 2-0

25-13, 25-9

W 2-0

25-17, 25-19

 

SEPTEMBER 20 – FRIDAY

AWAY @ LOVETT

                 BLOCK PARTY

Vestavia Hills

Westminster

 

TBD

 

W 2-0

25-18, 25-14

W 2-1

25-18, 21-25, 15-11

 

SEPTEMBER 21 – SATURDAY

AWAY @ LOVETT 3/5

                 BLOCK PARTY

Kennesaw Mountain

Greater Atlanta Christian​

Columbus

Pace Academy

TBD

 

W 2-0

25-21, 25-19

W 2-0

25-12, 25-21

W 2-0

25-9, 25-14

L 2-0

16-25, 16-25

SEPTEMBER 26 – THURSDAY

HOME V BLESSED TRINITY - SENIOR NIGHT

                 WALKER      

5:00PM

7:00PM

W 2-1

25-16, 24-26, 15-7

L 1-2

25-20, 21-25, 12-15

SEPTEMBER 28 - SATURDAY

AWAY @ SVC - SOUTHERN INVITATIONAL

Wando (SC)

Siegel (TN)

St. Pius X

McGill-Toolen (AL)

FSU HS (FL)

 

TBD

 

 

W 2-0

 

W 2-0

25-18, 25-21

L 0-2

23-25, 20-25

L 0-2

23-25, 22-25

L 1-2

26-24, 23-25, 11-15

OCTOBER 1 – TUESDAY

HOME V CENTENNIAL - *REGION *

                 CHATTAHOOCHEE

5:00PM

7:00PM

W 2-0

25-10, 25-20

W 2-0

25-14, 25-14

OCTOBER 3 - THURSDAY HOME V MILTON 3/5 6:00PM

W 2-0

25-8, 25-16, 25-22

OCTOBER 8 – TUESDAY

AWAY @ POPE REGION TOURNAMENT *

JOHNS CREEK 

CHATTAHOOCHEE 

 

 

 

 

5:00PM

7:00PM

 

 

 

W 2-0

25-13, 25-14

W 2-0

25-9, 25-14

OCTOBER 9 – WEDNESDAY

AWAY @ POPE REGION TOURNAMENT*

DUNWOODY

 

 

5:00PM

 

 

 

W 2-0

25-8, 25-17

OCTOBER 10 – THURSDAY

AWAY @ POPE REGION TOURNAMENT *

POPE

 

 

6:30PM

 

W 3-2

19-25, 25-12, 25-14, 25-23, 15-12

OCTOBER 19 - SATURDAY

STATE PLAYOFFS 1ST ROUND

HOME V Tri-Cities 3/5

1:00 PM

W 3-0

25-7, 25-5, 25-7

OCTOBER 23 - WEDNESDAY

STATE PLAYOFFS 2nd ROUND

HOME V Evans 3/5 6:00 PM

W 3-0

25-8, 25-6, 25-8

OCTOBER 26 - SATURDAY

STATE PLAYOFFS 3rd ROUND

HOME V Harrison 3/5 2:00 PM

W 3-0

25-19, 25-9, 25-16

OCTOBER 29 - TUESDAY

STATE PLAYOFFS SEMIFINALS

HOME V ALLATOONA 3/5 6:30PM

L 0-3

21-25, 13-18, 18-25

Print Print | Sitemap
© Grace Fossier